Warning: Use of undefined constant is_admin - assumed 'is_admin' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/sarayduz/public_html/wp-content/themes/shatema/functions.php on line 99
SİNOP'TA KELEBEK İSTİLASI | saraydüzü Saraydüzü Gazetesi - Saraydüzü Haberleri saraydüzü Saraydüzü Gazetesi - Saraydüzü Haberleri

SİNOP’TA KELEBEK İSTİLASI

2 yıl önce
617 kez görüntülendi

SİNOP’TA KELEBEK İSTİLASI

Sinop’ta sabah saatlerinde bir anda ortaya çıkan aynı türdeki kelebekler, görenleri şaşkına çevirdi. İlk defa bu kadar kelebeği bir arada görenler, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü arayarak tedirginliklerini dile getirdi.  


  Sabah saatlerinde bir anda tarım ürünlerine konan kelebekler, vatandaşları tedirgin ediyor. Sayıları hızla artan kelebeklerle ilgili açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Erol Saraçoğulları konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bilimsel adı Vanessacarduiolan diken kelebeği, tüm dünyada yaygın olarak görülen bir kelebektir.

Ülkemizin de her bölgesinde neredeyse her mevsim görülebilen kelebeklerden biridir. Bu kelebeğin erişkinlerini açmış olan çiçeklerle beslenirken görebilirsiniz. Şu sıralar açmış olan hindiba çiçekleri gibi bitkiler üzerinden nektar alarak beslenirler. Bitkilerin tozlaşmasında önemli bir rolü bulunmaktadır. Her bir dişi kelebek 500’e yakın yumurta yumurtlar. Yumurtalarını tek tek ebegümeci, papatyagillerden pek çok bitkinin üzerine bırakırlar. En bilinen besin bitkisi Carduussp. olan mor çiçekli peygamber dikeni olarak da bilinen bir dikendir. Kesinlikle tarım zararlısı değildir.” dedi.
 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık saraydüzü