saraydüzü Saraydüzü Gazetesi - Saraydüzü Haberleri

Yeşilay Sinop Şubesi başkanını seçti!

1 yıl önce
347 kez görüntülendi

Yeşilay Sinop Şubesi başkanını seçti!

Kişinin beden, ruh ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen, toplumun tüm kesimlerinde ve her yaş gurubunda onarılması güç zararlar veren bağımlılıklarla mücadele etmeyi kendilerine hedef seçmiş Yeşilay üyeleri 7 Ocak 2019 Pazartesi günü ilk olağan genel Kurulunu yaptı. Tütün, Alkol, uyuşturucu, kumar ve teknoloji bağımlılığı ile mücadelede ulusal ve uluslar arası düzeyde öncü kuruluş olan Türkiye Yeşilay Cemiyetinin 107. Şubesi Sinop Şubesi oldu.

Olağan genel kurulda Bekir Gökmen başkanlığındaki divan heyeti, Şükrü Eraltan ve Abdullah Boz’dan oluştu. Genel Kurulun açılış konuşmasını Kurucu başkan Erkal Boz yaptı. Dededen toruna, zenginden fakire, eğitimlisinden cahiline ayrım yapmadan toplumun tamamının potansiyel olarak bağımlılık tehlikesi altında olduğunu belirten Erkal Boz; “Yeşilay’ın misyon ve vizyonuna hakim, zamanlarını, bilgi ve deneyimlerini sosyal sorumluluk çalışmalarına aktarabilecek bireylerle, bağımlılıkların farkında olan bir neslin yetişmesini hedefleyen siz üyelerimizle öncelikle yarınlarımız olan çocuklarımızı, gençlerimizi ve diğer insanlarımızı korumak için yola çıktık” dedi.

YEŞİLAY KÜLTÜREL İŞGALE KARŞI KURULMUŞ BİR CEMİYETTİR Yeşilay’ın, Psikiyatrist Dr Mazhar Osman başkanlığında bir araya gelen aydınlar tarafından kurulduğunu hatırlatan Erkal Boz, Yeşilay’ın kültürel işgalle mücadele ettiğini belirtti. Boz; “Anadolu’da silâhlı işgal yapan emperyalistlere karşı vatanperverler silahlı mücadele başlattılar, İstanbul’da kültürel işgal amacıyla gençlere bedava içki dağıtılıyordu. İşte o zaman devrin aydın insanları Psikiyatrist Dr Mazhar Osman başkanlığında bir araya gelerek Hilal-i Ahdar yani Yeşilay Cemiyetini 5 Mart 1920’de kurarak kültürel işgale karşı mücadeleyi başlattılar. Kendilerini rahmet ve minnetle anıyorum. Dünyada kabul görmüş uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele yöntemlerinden en önemlisi, önleyici faaliyetlerdir. Yapılan bir araştırmaya göre önleyici faaliyete yaptığınız 1 liralık bir harcama, daha sonraki rehabilitasyon veya narkotik faaliyetlerle ilgili yapacağınız harcamada 18 liralık bir tasarruf sağlamaktadır. Biz de bu sebeple “bir insana bağımlılıklar dokunmadan dokunmayı” amaçlıyoruz.

İnsan onurunu ve saygınlığını temel alarak, toplumu  ve özellikle gençliği hiçbir ayrım gözetmeden  her türlü zararlı alışkanlıklardan korumak  için çalışan, milli  ve ahlaki değerleri gözetmenin yanı sıra, bilimsel  metotları her daim kullanarak  tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar  vb. bağımlılıklarla mücadele eden; önleyici  ve rehabilite edici halk  sağlığı  ve savunuculuk  çalışmaları  yürüten bir sivil  toplum kuruluşu olan Yeşilay Cemiyetinin Sinop’ta şubesini kurmuş olmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz” diye konuştu. Konuşmasında Yeşilay Yaşam Becerileri Eğitim Programı (YYBE), Okulda Bağımlılığa Müdahale Eğitim Programı (OBM), Türkiye Bağımlılıkla Mücadale (TBM) programlarını uygulamanın yanı sıra 2019 yılında klinik psikologların görev yapacağı Yeşilay Danışmanlık Merkezinin (YEDAM) Sinop’ta kurulacağı müjdesini veren Erkal Boz, şunları söyledi; “Geleceğimiz olan çocuklarımızın akıl, ruh ve beden yönünden sağlıklı bir nesil olarak yetişmeleri için uzun vadeli bir çalışmanın bu mütevazı adımını atan siz değerli hazirun yarınlarda bugünleri anarken ne kadar gurur duysanız azdır.

Yeşilay bilim kurulunun geliştirdiği toplum tabanlı evrensel bir eğitim programı modeli olan Türkiye Bağımlılıkla Mücadale programı ile tütün, alkol, madde, teknoloji gibi çeşitli bağımlılık  türleri ile ilgili olarak başta çocuklar  ve gençler olmak  üzere toplumun genelinde farkındalığın arttırılması  ve bu hedef  kitlenin sağlıklı  yaşam prensiplerine  yönelik  bilgilendirilmesi ile bağımlılık  türlerinin önüne geçilmesi için siz üyelerimiz ve gönüllülerimiz ile hep beraber çok çalışacağız.” Daha sonra seçimlere geçildi. Tek liste ile girilen seçimde Şube Başkanlığına Erkal Boz, Yönetim kurulu üyeliklerine Selma Korkmaz, Mücahit Taha Can, Ufuk Reşit Öztürk, İbrahim Demirci, Cihan Candar, Osman Toprak, Esra Pektaş ve Fatih Kara oy birliği ile getirildi.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazetemize ve diğer haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Vitrinhaber Gazetesi

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık